Relaxace jako odpověď na výzvy dnešní doby

Žijeme v hektické době, kdy denně musíme vstřebávat velké množství informací, zvládat pracovní a domácí povinnosti a také nacházet čas na své blízké a sami na sebe. Vypořádat se s tímto rychlým tempem je někdy opravdu náročné. Často sebe sami odkládáme na poslední místa našeho žebříčku priorit se slovy „vyspím se zítra“, „odpočinu si o víkendu“, „však to vydržím“... V první chvíli se nám to může zdát jako řešení, ale opak je pravdou. Člověk může spadnout do konstantního stresu a kolotoče povinností, ze kterého je těžké se vymanit. Proto je velmi důležité, abychom nezapomínali na relaxaci našeho těla i duše.

Stres

Už v antickém Řecku bylo známo, že stres je spojen s emocionálním a fyzickým napětím. Ve starověké Číně byl stres spojován s negativním dopadem na psychické a emocionální zdraví člověka. Nejstarší zmínky o stresu ukazují, že tento problém je známý již velmi dlouho. Přesto však teprve v roce 1956 můžeme najít jednu z prvních publikací, která se stresu plně věnuje. Autorem je Hans Selye, který ve své práci „The Stress of Life“ popsal stres jako „nespecifickou reakci těla na jakýkoliv požadavek“. Hans Selye jako první zařadil pojem stres do lékařského slovníku.

Stres je stavem mysli i těla a významně ovlivňuje naše zdraví, a to jak fyzické, tak psychické. Příznaky stresu lze pozorovat na několika úrovních: somatické1 (zvýšený krevní tlak, bolesti hlavy, změny chuti k jídlu atd.), psychické (úzkost, nervozita, deprese, pocit přetížení atd.) a behaviorální (odstup od sociálních aktivit, změny spánkového režimu, podrážděnost apod.).

Tělesná a duševní pohoda spolu úzce souvisí, proto je nezbytné si pravidelně vyhradit čas na odpočinek a relaxaci.

Relaxace

Termín „relaxace“ pochází z latinského slova „relaxare“, což znamená „uvolnit“, a označuje psychofyziologický stav těla. Od 20. století je relaxace vnímána jako protiváha stresu a využívá se ke zlepšení duševní i fyzické pohody. Je vědecky podloženo, že relaxace může snižovat úroveň stresových hormonů, zlepšovat kvalitu spánku, snižovat krevní tlak a přispívat k celkovému zdraví organismu.

Několik příkladů relaxačních technik:

  • Dechové cvičení - Hluboké a kontrolované dýchání.
  • Progresivní svalová relaxace - Postupné napínání a uvolňování jednotlivých svalů v těle.
  • Příroda a procházky - Interakce s přírodou a také s živými tvory (domácí mazlíčci).
  • Poslech hudby, čtení - Přináší uvolnění.
  • Vybití se - Ať už například kresbou, nebo do boxovacího pytle.
  • Meditace - Zklidňuje mysl a snižuje úzkost.
  • Jóga - Kombinuje fyzické cvičení, dýchání a meditaci.

Spánek

Nesmíme opomenout spánek, během kterého probíhá regenerace našeho těla. Během spánku se snižuje krevní tlak, zpomaluje se tep i dech, zvyšuje se prokrvení svalů a narůstá aktivita lymfatického systému, který z těla odvádí škodlivé látky. Ve spánku také dochází k uvolňování růstového hormonu, který je klíčový pro opravu poškozené tkáně a podporuje tvorbu nové, do krevního oběhu. Během fáze REM náš mozek zpracovává a ukládá informace z předešlého dne, proto se říká, že před náročnou zkouškou, prezentací či testem je nejlepší se dobře vyspat.

 

Jak řekl Seneca: „Všem lidem prospívá dopřát čas od času duši uvolnění. Odpočinek obnovuje totiž životní sílu a veselá nálada volna rozežene každý smutek.“

 

Relaxaci těla i mysli bychom měli zařadit do našeho pravidelného rozvrhu. Budu doufat, že si na tento článek vzpomenete, například když budete přemýšlet o svých plánech a povinnostech na následující týden, a do diáře si zaznamenáte svůj vyhrazený čas na odpočinek.

 

Na závěr trocha poezie: „Rozhodl jsem se být šťastný, neboť to prospívá mému zdraví.“ – Voltaire.

 

Věděli jste, že... 

...„coping“ označuje proces, který používáme, ať už vědomě, či nevědomě, k zvládání stresu a obtížných situací? Coping zahrnuje řadu strategií, technik a myšlenkových postupů, které nám pomáhají vyrovnat se se stresem a řešit problémy.
 

 1 Pojem somatizace či funkční porucha označuje stav, kdy má člověk tělesné příznaky, pro které nelze dohledat žádnou organickou příčinu. Má se za to, že potíže souvisejí s celkovým psychickým rozpoložením člověka. [Národní zdravotnický informační portál]

Grafický návrh vytvořil a nakódoval Shoptak.cz